Sıradaki içerik:

Google Haritalar’a yeni filtreleme seçenekleri geliyor

e
sv

Gazze Google Haritalar’da neden bulanık görünüyor?

avatar

cengiz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google Haritalar ya da Yandex Haritalar, dünyanın en fazla kullanılan yön bulma servislerinin başında geliyor. Böylece hem masaüstü hem de mobil uygulamalar üzerinden konum bazlı olarak kapsamlı sorgulama yapılabiliyor. Tabii bu noktada birçok farklı kriter de göz önünde bulunduruluyor. Ayrıca kullanıcılar istediği filtreleri uygulayarak görüntüleri daha net bir biçimde irdeleyebiliyor.

İşin ilginç kısımlarından biri ise Gazze’nin Google Haritalar’da bulanık görünüyor olması. Askeri bir nokta değilse normalde bu servis üzerinden coğrafi konumlara ilişkin tüm detaylar görüntülenebiliyor. Fakat bazı durumlarda ABD haritaları çeşitli şekillerde sınırlandırıyor.

Solda Gazze'nin Google Earth görüntüsü ve sağda Kuzey Kore Pyongyang'ın en son mevcut görüntüsü. Yani aslında Kuzey Kore'deki cadde ve sokaklar bile net biçimde görünürken Gazze'de bu şekilde görünüyor olması milyonlarca kişi tarafından sorgulanıyor. Solda Gazze’nin Google Earth görüntüsü ve sağda Kuzey Kore Pyongyang’ın en son mevcut görüntüsü. Yani aslında Kuzey Kore’deki cadde ve sokaklar bile net biçimde görünürken Gazze’de bu şekilde görünüyor olması milyonlarca kişi tarafından sorgulanıyor.

Bundan tam olarak 24 yıl önce ABD ve İsrail arasındaki güvenlik problemleri, İsrail ve Filistin’in bazı bölgelerinde uydu görüntülerinin yüksek çözünürlüklü paylaşımının önüne geçmiş. Hatta o dönemde uygu görüntülerinin herhangi bir ticari amaçla kullanılması da yasaklanmış. Ama bu yasak geçtiğimiz sene itibariyle sonlanmıştı. Bu durumda kullanıcıların aklına takılan ortak soru şu: Gazze Google Haritalar’da neden yüksek çözünürlüklü olarak görünmüyor?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli